Hosting Nedir? Hosting Seçerken Nerelere Dikkat Edilmeli?

Hosting nedir? Hosting seçerken nerelere dikkat edilmeli? Artık fiziksel olarak gerçekleştirebildiğimiz tüm hareketleri neredeyse internet ortamında da gerçekleştirebilmekteyiz. En önemli konuların başında da ticaret gelmektedir. Son birkaç yıldır internet alışverişi fiziksel alışverişlerin önüne geçip fark atmış durumda. Böyle olması da ticari kişilerin internette bulunması gerektiği fikrini ateşlemektedir. Hal böyle olunca web sitesi, hosting, alan adı gibi farklı terimleri sıkça duymaya başladık.

Mevcutta olan işimizi internete taşımak veya iş fikirlerini internette hayata geçirmek için öncelikli olarak bir web sitesine ihtiyaç duyulur. Bu web sitesini bir yapı veya ürün gibi kullanacaksak bunu belirli bir bölgeye kurmamız gerekir. İşte bu web sitelerini kuracağımız alanlara hosting denmektedir.

Hosting Nedir? Nasıl Çalışır?

Bir web sitesine 7 gün 24 saat erişilmesi gerektiği fikri günümüzde geçerlidir. Bunun için oluşturulmuş web siteleri sunucu merkezli depolama alanlarında tutulurlar. Dilerseniz bu depolama alanlarını her türlü saklama ihtiyaçları için kullanabilirsiniz. Ancak saklayacağınız her veriye göre ayrı ayrı hizmetler bulunmaktadır. Web sitelerinin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş hosting hizmeti veren birçok hosting firması da bulunmaktadır.

Öncelikli olarak hosting türlerinin neler olduğuna bakalım çünkü hosting seçerken nasıl bir yol izlememiz gerektiği hakkında ilk adımı atmış olacağız.

Linux Hosting Nedir?

Çok büyük isimler ve firmalar hakkında gerekli araştırmayı gerçekleştirirsek Linux sunucularının olduğunu görürüz. Çünkü internette gezindiğimiz web sitelerinin birçoğu WordPress ile ayağa kaldırılmıştır. WordPress ise Linux sunucular ile tam performanslı çalışabilen bir alt yapı olduğundan genelde Linux hosting tercih edilir.

Linux Hosting Özellikleri

  • Yakından ilgilenenlerin bileceği üzere Cpanel ile bütün yönetimi tek panelde kontrol edebileceğiniz paneller ile karşımıza çıkar.
  • Açık kodlu olduğu için geliştirilebilir ve optimize edilebilirdir.
  • PHP dilini en iyi seviyede destekler.

WordPress Hosting Nedir?

WordPress hosting, Linux hosting ile benzerdir, ancak yüksek trafiğin olduğu zamanlarda yoğun kaynak tüketiminden oluşacak hataların optimize edildiği hizmeti sunulmuş olduğundan bu isim altında piyasada bulunmaktadır.

Windows Hosting

.Net 1.0 alt yapısına sahip web siteleri ve ASP ile yazılmış tüm yazılımlara sahip web siteleri için Windows hosting tercih edilmektedir. Yönetim paneli Plesk panel ile sınırlıdır.

Reseller Hosting Nedir?

Çoğunlukla webmasterlar bu hosting türünü kullanır. Bunun sebebi ise Joomla, WordPress, Magento, PrestaShop gibi web sitelerini ayağa kaldırmak için kullanılan ara birimleri desteklemesidir. Reseller Hosting ile birden fazla farklı altyapılı web sitelerini aynı anda yayına sokabilmek mümkün olmaktadır.

Kurumsal Hosting

Kurumsal hosting de aslında bir Linux veya Windows hosting olabilir. Bu hosting hizmetinin tek farkı özel bir ip tanımlanmış olması ve mailler için sorunsuz bir alt yapı sunmasıdır. Bu da aslında vizyonu bu yönde olacak kurumlar için önemli bir neden olabilir. Herhangi bir genel riski kabul edemeyen kurumsallar için bu hosting çeşidi uygun olabilir. Kurumsal hosting kullanacaklar için sınırsız depolama alanları verilir. Böylelikle anlık yoğunluklarda siteler çökme riskiyle karşılaşmaz. Kendi içerik yönetim sistemi olanlar varsa bu sistemlerle uyumlu çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Hosting Seçerken Nerelere Dikkat Edilmeli?

Web sitenizin içerik akışını nasıl gerçekleştireceğiniz yönünde Yukarıda verilen hosting hizmet türlerinden uygun olan bir tanesini seçebilirsiniz. Yani eğer ASP tabanlı bir web sitesi için Windows hosting tarzında hostingler seçmelisiniz. PHP odaklı web siteleri için Linux hosting daha uygun görülmektedir.

İlk aşamaya karar verdikten sonra ne kadar depolama alanına ihtiyacınız olacağını belirlemeniz gerekir. İçeriklerinizin ne kadar yer alabileceği ile ilgili herhangi bir fikir edinemez iseniz hizmet alacağınız hosting firmaları bu konuda destek sunmaktadır.

Hosting firmalarının hizmetlerini incelerken aylık trafik limiti kavramıyla karşılaşabilirsiniz. Site trafiği web sitenize gelen ziyaretçi ile ilgili bir durumdur. Bu konuda ufak tefek bir fikre sahipseniz trafik limitinizi ona göre seçebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta eğer mevcut trafik size yetmiyorsa bir üst paketlerden hizmet alabilirsiniz ancak tekrar bir alt hizmete geçmekte zorluk yaşanabilir.

Her hosting firmasının kendine göre bir hizmet politikası olduğundan dolayı hosting hizmeti almak isteyen kişilerin bu konuda biraz araştırma yapması gerekecektir. Çünkü her kişinin veya kurumun öznel istekleri olabilir. Bu isteklere en doğru hizmeti veren hostingi seçmek kişisel bir bazda uygun olmaktadır. Hangi hosting türünün hizmetini alacağınız yönünde bir fikir oluştuktan sonra yapılacak olan eyleme göre hosting firması rahatlıkla seçilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON SATISI YAPILANLAR
tuxedo.co 5.000 $US
moldlink.com 2.200 EUR
claus.net 2.100 $US
lend.ly 4.500 $US
pinpoint.de 3.500 EUR