Alan Adı Nedir? Uzantıları Nelerdir? Dünyanın En Pahalı Domainleri

Alan adı nedir? Web sitesi açmak istediğimizde kurmak istediğimiz sitenin adı veya sitenin adresi anlamına gelmektedir. Kullandığımız alan adı sayesinde kullanıcılar tarayıcı ile siteye ulaşabilirler.

Kullanmış olduğumuz alan adını oluşturun iki önemli detay vardır. Bu detaylardan ilki kullanmış olduğumuz alan adı(ismi), ikinci detay olarak ise alan adımızın yanında kullanmakta olduğumuz uzantıdır. Örnek olarak; “instagram.com” burada instagram sahip olduğumuz sitenin alan adı durumundadır, .com ise o alan adının uzantısı durumundadır.

Kullanmak için aldığımız alan adları ömürlük olarak bizim olmamaktadır. Her alan adının kullanımı için belli bir süre vardır. Ve kullanım süresinin dolması durumunda belli bir ücret karşılığında bu durumu alan adı hakkınızı yeniliyor ve uzatabiliyorsunuz.

Türkiye’nin ülke alan adlarında kullanmakta olduğu uzantı .tr uzantısıdır. Bu alan adları (.com.tr, .net.tr) uzantıları ile bitmesi gerekir.

Alan Adı Uzantısı Nedir?

Kullanmış olduğumuz alan adının yanında nokta işaretinden sonra karşımıza çıkan kısma alan adı uzantısı denir. En çok kullanılan domain uzantıları com, net ve org uzantılarıdır. Ama bu uzantılar dışında bir çok uzantıda bulunmaktadır. Her alan adı kendi içerisinde hiyerarşik bir yapıya sahiptir ve bu durum alan adı uzantısını da etkiler.

Hangi uzantılar kullanılmaktadır;

com: Ticari alanda vatandaşlara hizmet veren kişi ve kuruluşları gösteren ve .com uzantısının alınması için gereken tescilleri doğrultusunda alınabilen alan adı uzantısıdır.

net: Network kelimesinin kısaltması olarak kullanılan .net uzantısını genellikle uygulama servis sağlayıcılığı yapan kurum ve kuruluşlar tarafından alınabilir.

org: Vakıf, dernek gibi kar amacı gütmeyen tüm kuruluş ve benzeri sivil toplum örgütleri tarafından kullanılabilen alan adı uzantısıdır.

edu.tr: Education kelimesinin kısaltılmış hali olarak kullanılan edu. uzantısını YÖK tarafından onaylanan tüm yükseköğretim kurumları kullanabilir.

gov.tr: Devlet kurum ve kuruluşları tarafından kullanılan alan adı uzantısıdır.

bel.tr: İl, ilçe ve belediye teşkilatları tarafından kullanılır.

k12.tr: T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan ilköğretim, lise ve dengi okullar tarafından kullanılan alan adı uzantısıdır.

pol.tr: Emniyet teşkilatı tarafından kullanılabilen alan adı uzantısıdır.

Dünyanın En Pahalı 7 Alan Adı

Alan Adı                                         Ödenen Miktar

Cars.com                                      872 milyon Dolar

CarInsurance.com                    49,7 milyon Dolar

Insurance.com                          35,6 milyon Dolar

VacationRentals.com              35 milyon Dolar

PrivateJet.com                          30,18 milyon Dolar

Voice.com                                   30 milyon Dolar

Internet.com                             18 milyon Dolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON SATISI YAPILANLAR
spica.eu 3.250 EUR
gp.de 59.500 EUR
ezr.com 22.000 $US
cumeo.com 2.150 $US
fernsehen.de 7.166 EUR