Düşen Domain Nedir? Takip İçin Kullanılan Siteler Nelerdir?

Düşen domain nedir? Takip için kullanılan siteler nelerdir? Domain Türkçe anlamı “alan adı” olarak çevirebiliriz. Aldığımız alan adı belli bir süre bizim olmaktadır. Yani almış olduğumuz alan adı kalıcı olarak bizim olmamaktadır.

Her alan adının belli bir süresi vardır ve bu sürenin dolmasıyla birlikte tekrardan yapacağınız belli bir ücret ödemesi ile kullanıma devam edebilirsiniz. Eğer ödeme yapmazsanız alan adınıza ait haklarınız yok olur ve başka kullanıcıların alması için satışa çıkar.

Düşen Domain Nedir?

Düşen domain yani süresi dolmuş olan alan adlarıdır. Bu alan adı sahipleri, kullanmış oldukları alanların süreleri dolduğu anda kaybederler ve bu alanlar yenilenmez. Kasıtlı olarak sözleşmeler feshedilen alan adları olurlar.

Yeni bir web sitesi için aldığınız alan adının beklentilerinizi karşılamaması ya da yaşanabilecek bir nedenden dolayı  kullanmak istemeyebilirsiniz. Süresi dolduğunda alan adınız boşa düşecektir. Bu düşüş ile birlikte domain için yeni kayıt işlemi uygun hale gelir. Bu şekilde domainizi kaybetmiş iseniz backorder yapabilir ve yeniden alanadınızı geri alabilirsiniz.

Süresi Dolmuş Alan Adları Ne Zaman Değerli Olur?

Birden fazla uzantıda kayıtlı olması: Alan adına talep, değerin artmasına yardımcı olan bir etkendir. Birden fazla uzantıda kayıtlı olan bir alan adı başka alan adı sahibi tarafından kullanılan alan adı ile eşleşen alan adını farklı uzantı satın almak isteyebilir.

Sözlük kelimeleri: Çoğu şirket bir anahtar kelime üzerinden bir alan adları arar. Gündem olan bir sözcüğün ya da sözcüklerin aranmasıyla gerçekleşir.

Kısa çizgi: Değerli alan adlarında bulunmayan bir detaydır.

Arama trafiği olan anahtar kelimeler: Aramalarda çok sık kullanılan kelimelerle eşleşen alan adları genellikle yüksek talep görür.

Eski alan adı: Kullanılan alan adının eski tarihlerde kurulması ve kaydedilmesi o alan adlarının en iyi alan adları olmasına yardımcı olur.

Kısa alan adı: En çok tercih edilen alan adlarından biridir. Bunan sebebi ise çok uzun olmaması ve bulunmasından dolayı.

Süresi Dolmuş Alan Adlarını Satın Almanın Avantajları Nelerdir?

Alan adlarını eski ve yeni alan adları adı altında iki farklı şekilde alıp yapacağımız işlemlerde kullanabiliriz. Genellikle yeni bir sayfa açmayı planlayan kişiler tarafından yeni alan adı belirlenir ve alınır. Bazı kişiler ise süresi dolmuş olan alan adlarını almak isterler bunun nedeni ise güvenilir bir sayfa sıralaması sağlamasıdır.  Süresi dolmuş alan adı satın almanın alan kişi için sağladığı en önemli avantajlardan biridir. Almış olduğu domaine uygulayacağı backlink yöntemi daha önceki domain sahibi tarafından uygulandıysa kolay bir şekilde tekrarlanabilir. Böylece alan adını kullanışlı bir sayfa haline getirebilir.

Düşen Domain Nedir? Takip İçin Kullanılan Siteler Nelerdir?

Birçok kullanıcı tarafından gün içerisinde yüksek rakamlarda domain alımı yapılırken, diğer taraftan çok sayıda domain de boşa düşmektedir. Bu durumda yeni bir domain almak istediğinizde eski bir domaini uygun fiyata alarak daha çok işinize yaramasını sağlayabilirsiniz.

ExpiredDomains.net

Expireddomains.net süresi dolmuş bir alan adına ilişkin tüm bilgileri bulabileceğiniz doğru adrestir. ExpiredDomains sayesinde alan adı hakkında PR’ın, backlink’in ve SEO’nun değerleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Boşa düşecek veya boşa düşmüş domainleri bu siteden kolaylıkla takip edebilirsiniz.

FreshDrop.com

FreshDrop.com alan adı arayan kişilere filtreleme özelliği sayesinde istedikleri özelliklere sahip alan adlarını kolay bir şekilde bulmalarını sağlar. Kolay kullanıma sahip bir arayüzü vardır. Almak istediğiniz alan adlarının sahip olması gereken özellikleri seçerek karşınıza çıkan listede domainin üzerine tıkladığınızda; bitiş süresine, fiyatına ve SEO ile ilgili verilere de ulaşabilirsiniz.

DomCop

DomCop kendisine has bir özelliği vardır. Kullanmış olduğu özellik ile aramakta olduğunuz özellik detaylarına bir tıkla erişebilirsiniz. Bu özellikler:

Sayfa sırası, Moz Sıralaması, Alan Adı Otoritesi ve Sayfa Otoritesi, Backlink Niceliği (Citation Flow), Backlink Niteliği (Trust Flow), SEMrush Sıralaması ve Trafik, Web Sıralaması

DomCop sitesi üzerinde 20 milyon ader süresi dolmuş alan adı ve 30’dan fazla alan adı uzantısı vardır. Bu alan adların içerisinde size sunulan özellik seçenekleri ile istediğinizi kısa bir sürede bulabilirsiniz. Günlük yaptığı liste güncellemesiyle SnapNames, NameJet, DynaDot, Flippa kaynaklardan listesine 300.000 domain ekler. DomCop farklı paketler halinde ücretli olarak hizmet vermektedir.

NameJet

NameJet sahip olduğu özellik ile süresi dolmuş alan adlarının ve silinmiş olan alan adlarının bir arada toplanıp açık arttırma yöntemi ile satışlarının yapıldığı bir şirkettir.

Kullanışlı arayüzü sayesinde ihtiyaçlarınızı kolayca sıralayabilirsiniz. Üç bölüme ayrılmıştır:

Hot Picks – Satın almak istediğiniz alan adının özenle seçilmiş olanlarının bulunduğu alan adları bölümüdür.

Last Chance – Bölümünde ise açık arttırma ile yakın zamanda satışının gerçekleşeceği alan adlarının bulunduğu bölümdür.

Open Auction – Bu bölümde ise yakın zamanda kapanacak olan alan adlarının açık arttırma yapılmadan önce listelendiği bölümdür.

Flippa

En detaylı olarak hizmet veren platformdur. Verdiği hizmet ile süresi sona ermiş ve bitmesine az kalmış olan alan adları gibi birçok ayrıntıyı detaylı olarak hizmetinize sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON SATISI YAPILANLAR
3-bee.com 3.000 $US
artian.com 6.500 $US
best5.com 12.000 $US
claus.net 2.100 $US
fantastic.de 3.900 EUR