Domain (Alan Adı) Adresinin SEO’ya etkisi var mı?

Domain (Alan Adı) Adresinin Önemi Nedir?

İnternet üzerinden site sahibi olmak isteyen kullanıcılar için bazı önemli noktalar vardır. Eğer kişisel blog yada site edinmek istenir ise, Domain yani diğer adı ile alan adı önemli bir husustur. Domain (Alan adı) adresinin SEO’ya etkisi var mı? Varsa nelerdir bu yazımızda bunlara bakacağız. Domain (Alan adı) adresinin SEO’ya etkisi.

Domain Adresi Nasıl Seçilmeli?

Domain sitenin itibarı için oldukça önemli bir parçadır. Siteye uğrayacak kişi sayısında etkisi oldukça büyüktür. Ayrıca Alan Adı, siteye adım atan kişilere ön bilgilendirmeler yapar. İnsanların dikkatini çeken ve ön planda duran bir alan adı seçimi yapılmalıdır. Bu sayede kullanıcılar internet ortamında başarı elde edebilirler.

Domain elde edilirken ilk olarak anahtar bir kelime belirlenmelidir. Sitenin içeriği hakkında bilgi veren ve onu kısaca ifade eden bir kelime olmalıdır. Kelimeler özen ile seçildikten sonra çeşitli ekler ile anlamlı tamlamalar oluşturulabilir.

Hafızada Yer Edinebilen Domain

Domain ziyaret eden kişilerin hafızasında kalmalıdır. Bu nedenle konu ile birebir bağlantılı kelimelerin tercih edilmesine özen gösterilmelidir. Kısa olması ise hafızada yer edinmesini destekleyecektir.

Bütün Uzantılardan Ortak Karar

Alan Adı alınırken “com” uzantısı üzerinden alınmış ise, bunu info, net ya da org gibi uzantılar ile de bağdaştırmak mümkündür. Kullanıcı bu uzantıları kendi sitesine kolaylıkla yönlendirebilir. Domain seo eklentisi açısından oldukça fazla önem arz eder. Bu nedenle ülkeyi temsil eden ifadelere yer verilmesine öncelik gösterilmelidir. Bu da Domain (Alan Adı) Adresinin SEO’ya etkisi ni göstermektedir.

Anahtar Kelime ve Alan Adı

Kullanıcılar belirlemiş oldukları Alan Adı’nın içerisinde anahtar kelimelere de yer vermelidir. Bu sayede site ilerleyen zaman içerisinde daha akılda kalıcı ve dikkat çekici olur.

SEO Eklentisi ile Uyumlu Domain

Domain öncelik olarak site hakkında bilgi vermelidir. İçerisinde Türkçe ifadeler barındırmalı ve çok uzun olmamalıdır. Ayrıca en fazla iki kelime olmasına dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON SATISI YAPILANLAR
integritypartners.com 25.000 $US
kleider-schrank.de 2.750 EUR
metatime.com 40.000 $US
moonova.com 4.000 EUR
instabox.es 10.000 EUR