Alan Adı Transferi Nedir? Nasıl Yapılır?

Alan adı transferi nedir? Nasıl Yapılır? Her insan özgür olmak ister. Özgürlükler dünyasına açılan kapılardan biri olan dijital dünya insan yaşamını tamamıyla değiştirmiştir. Dijital dünya sayesinde bir hizmetten memnun kalmazsanız hayatınız boyunca o hizmete bağlı kalmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca dijital dünyadaki rekabet koşulları ve talep çokluğu nedeniyle her zaman uygun fiyatlı ve kaliteli seçeneklere ulaşabilirsiniz.

Dijital dünyadaki özgürlüklerden biri de alan adı transferidir. Sahip olduğunuz domainin bulunduğu firmadan memnun değilseniz, sunduğu hizmeti beğenmiyorsanız başka bir domain firması ile çalışabilirsiniz. Bunun için alan adı transferi gerçekleştirmelisiniz. Alan adı transferi nedir sorusunun cevabı kısaca budur. Tanımı oldukça basittir. Bir domain firmasından başka bir firmaya transfer olmaktır. Bu yazımızda sizlere alan adı transferinin nasıl yapılacağını ve konuyla ilgili önemli bilgileri anlatacağız.

Alan Adı Transferi Hakkında Püf Noktalar

Dijital dünya, özgürlükler dünyası olabilir ama özgür olunan her konuda olduğu gibi bu platformda da belli kurallara uymak ve belli kriterleri sağlamak gerekiyor. Örneğin alan adı transferi yapmanın ilk şartı, son tescil tarihinin üstünden en az 60 gün geçmiş olması gerektiğidir. Bu şart haftada bir alan adı taşınmasını engelliyor. Oldukça mantıklı bir kural olduğu söylenebilir. Alan adı transferi ile ilgili diğer önemli 6 kural ise şunlardır;

– Alan adı transferinin gerçekleşmesi için 3 haftalık bir süreye yani 21 güne kadar beklemeniz gerekebilir. Birçok domain firması bu işlemi birkaç gün içinde yapmayı garanti etse de bazı sebeplerden bu süre uzayabilir. Bir sorunla karşılaşılırsa işlem tekrar başlatılabilir. Genellikle alan adı transferi ortalama 10 günlük bir sürede gerçekleşir.

– Alan adı transferinin ortalama 10 günlük bir sürede gerçekleşmesinden dolayı transfer yapacaksanız tescil tarihinizin bitmesine 20 günden daha fazla kalmış olması gerekir. Bu kesin bir kural olmamakla birlikte dikkat edilmelidir çünkü işlemler uzarsa tescil tarihiniz bitebilir. Alan adı transferi sırasında siteniz kapanma tehlikesi yaşayabilir.

– Her yapacağınız işlemde olduğu gibi alan adı transferi öncesinde de hizmet aldığınız firmaya borcunuz olmaması gerekir. Firma ile aranızdaki ilişkiyi bozmamak ve sorun yaşamamak için tüm yasal ödemelerinizi ayrılık tarihine kadar yapmış olmanız gerekir.

– Ev kiralarken yasal olarak kira sözleşmesindeki imza sahibiyle kiracı aynı kişi olmalıysa alan adı transferinde de alan adı sahibi olan kişiyle transfer talebinde bulunan kişi aynı olmalıdır. Yani alan adı transfer talebi, resmi olarak yapılmalıdır.

– Alan adı transferindeki önemli kurallardan birisi de transferi talep edilen domainin aktif konumda bulunmasıdır. Kilitli ya da bekleme konumunda bulunan domainler alan adı transfer süresini uzatabilir hatta transferi engelleyebilir.

– Transfer işleminin gerçekleşmesi için yetkili kişinin mail adresi ve transfer şifresi çalışır halde hazır olmalıdır. Alan adı transfer kodunu bilmiyorsanız öğrenmek için sahip olduğunuz domainin firmasından destek alabilirsiniz. Ayrıca firmanın yardımıyla alan adı transfer kilidini açtırabilirsiniz.

Alan Adı Transferi Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirttiğimiz kuralları yerine getirirseniz alan adı transferini hiçbir sorunla karşılaşmadan gerçekleştirebilirsiniz. Transfer için yeni firmanıza başvurup transfer işleminin sonlanmasını bekleyebilirsiniz. Alan adı transferini firmaların domain transferi sayfalarına girerek kolayca yapabilirsiniz. Sayfalarda bulunan adres çubuğuna, web sitenizin URL’sini girdiğinizde işleminiz başlamış olacak. Sürecin daha sağlıklı yürümesi ve süreçle ilgili bilgileri öğrenmeniz için yeni domain firmanızın ilgili birimleri sizinle iletişime geçecektir. Sizinle e-mail üzerinden ve gerekirse diğer yollarla iletişim kuracaklardır. Alan adı transferi oldukça kolay bir işlemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON SATISI YAPILANLAR
pinpoint.de 3.500 EUR
best5.com 12.000 $US
lend.ly 4.500 $US
moldlink.com 2.200 EUR
findawriter.com 6.500 $US