Hosting – Barındırma Hizmetleri Nelerdir?

Hosting diğer bir adıyla barındırma hizmeti internetin belkemiğini oluşturan temel bir teknolojidir. İnternet aslen bilgisayarların birbirleri ile bağlantı kurması ile oluşan bir ağdır ve bu ağda var olmak istiyorsanız ya bir barındırma hizmeti ya da bir sunucu hizmetini satın almalısınız.

Hosting bir web sitesinin tüm içeriğinin yer aldığı bir disk alanıdır. Özel olarak üretilen sunucularda belirli bir alanı kiralamanız durumunda barındırma hizmeti satın almış olursunuz. Nasıl ki bilgisayarınızda depolama için hardiskler varsa, web siteleriniz içinde sürekli internete bağlı ve çok yüksek hızlarda bağlantı hızına sahip özel olarak üretilmiş sunuculara ihtiyaç duyarsınız.

Web sitenizin büyüklüğüne ve kullanıcı yoğunluğuna göre hesaplanmış çeşitli hosting paketleri bulunur. Eğer web siteniz aylık milyonları bulan trafik rakamlarına ulaşmıyorsa siteniz için hayli masraflı olan vds sunucu kiralama işi yerine daha uygun olan barındırma hizmetini satın alabilirsiniz.

Bir barındırma hizmeti sunucularda belirli alanlar ayrılması olarak tanımlanabilir. Bir şirketten hosting aldığınızda şirket bir sunucusunda belirli bir alanı ve trafik kapasitesini size tahsis etmiş olur. Bu sınırları doldurmadığınız sürece web siteniz ulaşılabilir olacaktır. Böylelikle web sitenizi daha uygun bir masrafla kullanıcıların hizmetine sunabilirsiniz.

Hosting seçiminde neye dikkat etmeli?

Eğer bir web siteniz varsa ve bu web sitenizi kullanıcılar ile buluşturmak istiyorsanız, hosting seçerken amaçlarınızı iyi belirlemelisiniz. Çünkü hosting hizmetleri kısıtlamaları bulunan hizmetlerdir. Bu nedenle web sitenize en uygun hostingi seçmelisiniz. İlk olarak web sitenizin ihtiyacı olan alanı belirleyin. Sektörde 150 mb’lık bile hosting hizmetleri bulunuyor. Web siteniz bir haber sitesi olacaksa en az 1 gb alanlık bir hosting hizmeti almanız ilk iki yılı düşük masraflı atlatmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca trafik limitine de dikkat etmelisiniz. Yeni kurulmuş bir haber sitesi için aylık 30 gb üstünde bir trafik yeterli olacaktır. Ancak web siteniz fazla ziyaretçi çekerse bu limit yetmeyecektir. Bu gibi durumlar için hosting sağlayıcınızın bir üst pakete geçebilme imkanı tanıdığına emin olun. Aksi halde limit aşımı nedeniyle web siteniz ay dönümüne kadar ziyaretçilerin ulaşımına kapanacaktır.

Bir diğer önemli nokta ise msql veritabanı limitidir. Web siteniz komplike yani alt domainlerde farklı özellikleri işleten bir yapıya sahipse barındırma hizmeti alırken bu alt hizmetlerinde sql veritabanlarının işlenmesini sağlayacak limiti sağlayan bir hizmeti seçmelisiniz.

Bağlantı hızı da önemli bir etken olsa da piyasada faaliyet gösteren barındırma hizmeti sağlayıcıların büyük çoğunluğu standart halini almış olan 1 gigabit bağlantı hızını sağlıyorlar. Bu nedenle hız konusunda bir sorun yaşama imkanınız düşüktür.

Site diline göre hosting seçimi nasıl yapılmalı?

Eğer ASP tabanlı bir kodlama yapısına sahip web siteniz varsa bu siteniz için alacağınız barındırma hizmetinin işletim sistemi olarak Windows kullanmasına dikkat etmelisiniz. Zira ASP tabanlı bir siteyi Linux tabanlı bir hosting hizmetinde barındıramazsınız. Aynı durum PHP tabanlı web siteleri içinde geçerlidir. Bu tip siteler içinde kesinlikle Linux işletim sistemi bulunan bir barındırma hizmeti satın almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON SATISI YAPILANLAR
cryptoisland.com 5.500 $US
embedded.ai 6.000 $US
babaku.com 8.000 $US
evonomy.com 5.000 $US
adria.tv 3.501 EUR