Doğru Alan Adı Seçimi İçin Tavsiyeler

Doğru alan adı seçimi nasıl olmalıdır? Kişisel amaçlı ya da bir firma için web sitesi açmayı düşünüyorsanız en dikkat etmeniz gereken nokta alan adıdır. Kullanacağınız alan adının bu kadar önemli olmasının nedeni kullanıcı çekmeniz için yansıtacağınız kimliğin iyi olmasından geçmektedir. Sahip olacağınız iyi alan adı kimliğinizi yansıtıyor kullanıcı çekebiliyorsunuz. İyi bir alan adına sahip olabilmeniz için önerebileceğimiz birkaç tavsiye bulunuyor.

Doğru Alan Adı Seçimi

İşe anahtar kelimeler belirleyerek başlayın

Kurmak istediğiniz site için öncelikle akılda kalabilecek kolay bir şekilde aranmasını sağlayacak sitenin içeriğini tek kelime ile özetleyebilecek bir alan adı belirlemelisiniz. Bu sayede yapacağınız SEO çalışmaları ile arama motorlarında sitenizi üst sıralara çekebilirsiniz.

“.com” ‘dan şaşmayın

Tüm web siteleri tarafından en popüler olarak kullanılmakta olan uzantı olan “.com” uzantısı ile web sitenizi oluşturun. Kullanacağınız “.com” uzantısı ile daha kolay ulaşım sağlayabilirsiniz. Diğer uzantılar olan org veya .net uzantılarını da kullanabilirsiniz. Kullanacağınız .com uzantısı ile ileriye dönük başarı elde edebilirsiniz.

Alan adınızın kolay hatırlanabilir olmasına dikkat edin

Kullanacağınız alan adı tercihinin akılda kalıcılığı en önemli faktörlerden. Kullanacağınız alan adının kısa olması kolay hatırlanmasını sağlar. Kolay hatırlanabilirliği ile siteniz kullanıcılar tarafından daha sık ziyaret edilir.

Alan adınızı bir marka adı olarak düşünün

Sahip olacağınız alan adını ileriye yönelik düşünerek iyi bir marka ismi olabilecek, değerinizi iyi anlatabilecek kısa ve kolay alan adı olarak belirlemeniz sizin için önemli olabilir.

Yanlış telaffuzlara mahal vermeyin

Kullanacağınız alan adının söylenişi, söyleniş tarzı çok önemlidir. Sahip olduğunuz alan adının tek bir şekilde söylenişe sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer farklı şekilde söylemlere sahip alan adı ile kullanıcılarınızı başka sitelere yönlendirebilir sahip olduğunuz itibarınızı zedeleyebilir.

Alan adınızın ileriye yönelik bir marka olabileceğiniz düşünerek global bir isim olarakta tercih edebilirsiniz. Bu sayede ülke sınırları içinde değil tüm dünyaya hizmet sağlayabilirsiniz.

“.com” ile yetinmeyin! Diğer uzantılı alan adlarını da düşünün

Kullanacağınız alan adın uzantısını yanına alacağınız “.com” uzantısı dışında net, org, biz, info uzantıların alımı ile kullanmakta olduğunuz “.com” uzantılı adrese yönlendirebilir sitenizin popülerliğini arttırabilirsiniz.

Alan adınızı olabildiğince uzun süreliğine satın alın

Sahip olacağınız alan adları ömürlük olarak bizlere verilmediği için alan adı alırken en uzun bizde kalacak şekilde alarak sahip olduğumuz alan adını kullanım süresi bitmeden yenileyebilir kullanımına devam edebiliriz. O yüzden alan adlarının en uzun olacak şekilde sürekli kullandığımız e-posta’nın üzerine almak önemli.

Önemli çalışanlarınızın kişisel alan adlarını unutmayın

Sahip olduğunuz web site içerisinde çalışanınız olan şirketinizin CEO’sunun “ad-soyadı”ndan oluşan alan adına sahip olması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON SATISI YAPILANLAR
capitalwise.com 20.000 $US
kleider-schrnke.de 2.500 EUR
taxpal.de 3.500 EUR
cookietable.com 3.200 $US
metatime.com 40.000 $US