Alan Adları Web Sitelerinin Kapısıdır

Alan adları web sitelerinin kapısıdır. Kullanıcıların büyük kısmı interneti sadece sörf yapmak için kullanırlar ve genellikle detaylar ile uğraşmazlar sadece kullanmak onlar için önemlidir. Ancak bazı zamanlar gelir ki interneti tanımak ve neyin ne olduğunu öğrenme ihtiyacı hâsıl olur.

Domain yani alan adı da birçok kullanıcı için bir soru işaretidir. Günlük hayatta bilişim işleri ile uğraşıyorsanız siz domain dediğinizde genellikle karşınızdaki kişilerin soru işaretleri saçan yüzleri ile karşılaşırsınız. Onlara bu yazıyı gösterin çünkü bu yazımızda internetin vazgeçilmez buluşu domainleri açıklıyoruz.

Normal şartlarda bilgisayar 0-1 gibi matematiksel bir algoritmaya sahiptir. Yani karşımıza çıkan her görsel yazı vb. tüm bilgisayar içerikleri 0-1 mantığına göre kodlanarak hazırlanır. Ancak bırakın basit bir kullanıcıyı bu sistemle bilgisayar konusunda yetkin olan insanlar bile zorlanırdı. Bunun için bilgisayarlarla birlikte kodlama dilleri de ortaya çıktı. Ancak biz yazımızda domaini açıklayacağımız için tarihçeyi geride bırakıp doğrudan konumuza dönüyoruz.

Alan Adları

Alan adları almadan bir web sitesi açamazsınız çünkü alan adları web sitelerinin kapısıdır. Evet bir dükkana nasıl kapıdan giriyorsanız web sitelerine de alan adları marifetiyle girebilirsiniz. İnternet genel mantık olarak bilgisayarların birbirleri ile bağlanmasıdır. Aslında bir web sitesine girdiğinizde bir başka bilgisayara bağlanmış olursunuz. Ancak bu bilgisayarlar özel olarak hazırlanmış serverlardır ve 7-24 açık olmanın yanında özel hızlarda internet bağlantılarına da sahiptirler. İçlerinde yüzlerce hatta binlerce web sitesi barındırabilirler.

Sizde bir web sitesi açacağınız zaman ihtiyacınız doğrultusunda bir hosting ya da sunucu kiralamanız ya da almanız gerekir. Bu işlemi yapıp web sitenize ait tüm dosyaları aldığınız bu alana yüklersiniz. Burada da web sitenize bağlanabilmeniz için bir domain olması zorunluluğu doğar.

Her web sitesinin aslen bir ip adresi vardır ve bu adresi adres çubuğuna girerek o siteler ulaşabilirsiniz. Ancak kullanıcıların sürekli web sitelerine girmek için ip adresi ezberlemesi gerekebilirdi. Bizi bu dertten alan adları kurtardı. İp adreslerine DNS vasıtası ile rakamlara karşılık gelecek harfler atanır. Böylelikle kullanıcılar sizin ip adresinizi yazmak yerine alan adınızı yazarak web sitenize kolaylıkla ulaşabilir.

Domain(alan adları) sizin hostinginizle ilişkilendirilir ve web siteniz çok daha kolay bulunabilir ve ulaşılabilir bir yer halini alır. İşimizi kolaylaştırdığın için teşekkürler teknoloji…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON SATISI YAPILANLAR
cryptoisland.com 5.500 $US
babaku.com 8.000 $US
embedded.ai 6.000 $US
daylight.io 10.000 $US
adria.tv 3.501 EUR