Sunucu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Sunucu nedir ve ne işe yarar? Sunucunun ne olduğunu anlayabilmeniz için teknik ve basit bir anlatım ile aktaracak olursak; Teknik olarak, kullandığımız ağ üzerinden verilere ulaşmamızı sağlayan sistemdir. Basit ifadeyle ise verilere online ulaşmamızı sağlayan bilgilerin bulunduğu bilgisayar sistemidir.

Sahip olunan sunucunun çalışması ve verilerin aktarılması için cihaz kullanımı dışında özel yazılımlara ihtiyaç duyulur. Kullanılan özel yazılım; ulaşmak istediğiniz verilere sunucular üzerinden isteğe göre ulaşmanıza yardımcı olur. Vereceği hizmete göre her sunucu, verilen görevi doğru olarak yerine getirmesi için özel yazılımlara sahiptirler ve bu amaca göre optimize edilmişlerdir.

Bir sunucudan en iyi şekilde hizmet alabilmeniz için sağladığı veri akışını güvenli, kesintisiz ve istikrarlı bir performans ile sağlayabilmelidir. Bu hizmetleri sağlayan sunucular genellikle donanımsal açıdan gelişmiştir ve yaşanabilecek sorunlar üzerine ek donanımlar ile takviyeler bulunmaktadır. Yaşanabilecek elektrik sorununa ya da yaşanabilecek ısınma problemi sonrası veri akışı yavaşlamasına karşılık, kullanılan güçlü ve ek donanımlar ile bu sorunlara çözüm sağlanır ve en iyi şekilde veri akışını güvenli, kesintisiz ve istikrarlı bir şekilde karşı tarafa aktarılması sağlanır.

PC ve Sunucu Arasındaki Fark Nedir?

Dışarıdan bakıldığı zaman herkes için PC ve sunucu sahip oldukları benzerlikten dolayı aynı işlemleri yerine getiren cihaz olarak görülmektedir. Yapmış oldukları verileri depolamak, işlemek ve sunmak.

Ama ikisi arasında çok büyük hizmet farkı vardır. PC kişisel kullanıma uygun olarak üretilmiş cihazdır. Sunucu ise verilen bulunduğu ve bu verilerin ulaşılması için kullandığımız ağ üzerinden ulaşmamızı sağlayan yazılımı ile herkes tarafından ulaşılabilen bir sistemdir. İkisinin sunduğu hizmet farkı arasındaki farkı ortaya çıkartıyor.

PC ve sunucu arasındaki farkın olduğunun sahip oldukları donanımsal kalite ve verdiği hizmetten de anlayabilirsiniz. PC’ler genellikte çok gelişmiş donanıma sahip değillerdir. Sahip oldukları donanım kullanan kişi için her zaman yeterli olacak şekilde tasarlanmıştır. Ama bir sunucu ise süreklilik sağlamak ve sunduğu veri hizmetini akıcı, güvenli ve hızlı bir şekilde aktarması için daha iyi donanımlara sahip olacak şekilde üretiliyor. Sunucular verdiği hizmeti sahip oldukları güçlü donanım özelliklerinden dolayı haftalarca, aylarca kesintisiz verebilmektedir. Hem donanımsal fark hemde kullanılan yazılımlar arasında büyük fark ve kalite vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON SATISI YAPILANLAR
moldlink.com 2.200 EUR
pinpoint.de 3.500 EUR
rhomberg-reisen.at 3.000 EUR
three-bee.com 3.000 $US
best5.com 12.000 $US