Doğru Domain Nasıl Seçilir? Özel İpuçları

Doğru domain nasıl seçilir? İnternet üzerinden sahip olacağınız web sitesinin adını domain (alan adı) temsil eder. Sahip olduğunuz web sitesinin alan adını hizmet vermek istediğiniz sektöre uygun uyumlu bir isim seçmeniz çok önemlidir. Seçeceğiniz alan adının kısa ve öz olmasına dikkat etmelisiniz.

Doğru Domain Nasıl Seçilir? Özel İpuçları ve Öneriler

Alan adlarımızın yanında kullanabileceğimiz com, net, org, info, gibi uzantı bulunmaktadır. Bulunan uzantılardan birini tercih ederek alan adımızın yanına koymalıyız. Ve her ülkenin kendini temsil eden uzantısı vardır. Ülkemizin sahip olduğu uzantı “tr”dir. Alan adımızda kullanacağımız uzantının yanında “tr” uzantısına sahip olmak istiyorsak belge talep edilmektedir istenilenleri gerçekleştirdikten sonra sahip olabiliriz.

Web siteniz için düşündüğünüz alan adının yanında .com uzantısını kullanmak daha faydalı olacaktır. com uzantısı dünyada en çok kullanılan uzantıdır. Alan adınızda .com uzantısına sahip olmak istiyorsanız sahip olduğunuz firmanın ünvanı ya da kullanmak istediğiniz isme marka tescili yaptırmanız gerekiyor. Bu sayede hem .com uzantısına hem .tr uzantısına sahip olabilirsiniz.

Sahip olacağınız alan adının kısa, öz ve akılda kalıcı olması çok önemlidir. Bunun yanı sıra alan adınızı bulunduğunuz sektörün kapsamını belirten bir alan adı olarakta belirleyebilirsiniz. Tercih edeceğiniz doğru alan adı seçimi ve SEO çalışmaları ile sahip olduğunuz web sitesini internet üzerinde bulunan tüm arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz.

Alan adınız için .com uzantısının yanı sıra bulunan diğer uzantılarda da satın alıp sahibi olarak başka uzantılarda alan adınızın kullanılmasını engelleyebilir ve diğer uzantılardan giriş yapanları .com uzantılı siteye yönlendirebilirsiniz.

Özgün Olmasına Özen Gösterin

Tercih edeceğiniz alan adının kısa, öz, kendinize ve ürünlerinize özgü bir alan adı olmasına dikkat etmeniz sizi tercih edecek müşteriler de olumlu etki bırakmasını sağlayacaktır. Kısa ve öz olması akılda kalmasını sağlayacaktır. Ve tamamen size ait olması diğer markalara özenmediğinizi ve özgün olduğunuzu gösterecektir.

Alan Adınızın Takibi

Alan adınız da kullanacağınız uzantılara sonsuz olarak sahip olamazsınız alacağınız uzantıları 1 yıl ya da 9 yıllık olarak alabilirsiniz. Sahip olacağınız alan adlarını ve uzantıların sürelerini iyi takip edip bitiş süresi gelmeden uzatmak çok önemlidir. Yenileme zamanını kaçırır uzatamazsanız alan adınız boşa düşer ve tekrar almanız baya zaman alır. Bu yüzden alan adınızın bitiş süresini takip etmek çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON SATISI YAPILANLAR
fume.com 160.000 $US
daylight.io 10.000 $US
fernsehen.de 7.166 EUR
clanwars.com 5.000 $US
pureessentiel.com 3.100 $US