ICANN Nedir? ICANN’ın Görevi Nedir?

ICANN nedir? ICANN’ın görevi nedir? Bir web sayfasının kurulabilmesi için ilk aşama sayfa isminin belirlenmesidir. Yani bir alışveriş sayfası, bir moda sayfası veya bir sağlık sayfası kurulumu gerçekleştirilecekse, bu sayfanın bir adı olmalıdır. Sayfa için belirlenen bu ismin tescillenmiş hale getirilmesi yani web sayfasında kullanılması açısından da alan adı temin edilmelidir.

Sayfalarda alan adı alma işlemi, domain satışı ve hosting servisi sağlayan kurumlar üzerinde gerçekleştirilmektedir. Bu noktada alan adı bir sektör oluşturmakla birlikte domain sorgulama, domain satın alma ve domain yenileme gibi işlemleri gerçekleştiren kurumlar bulunmaktadır. Bu noktada ICANN çok önemli bir internet şirketi olarak devreye girmektedir.

ICANN Nedir?

Web sayfaları için atanmış olan isimler ve numaralar açısından işlem gerçekleştiren şirket ICANN olarak adlandırılır. Aslında bu şirket ABD hükümeti tarafından kurulmuştur ve internet temel altyapısını koruma işlevine sahiptir. 1998 yılında kurulmuş olan bu şirket, herhangi bir kar amacına sahip değildir. Genel yapısı ile birlikte IP adresleri açısından merkezi veri havuzunu koruma işlemi gerçekleştirir ve IP adresi temin edilmesi için koordinasyon sağlar.

ICANN yani açılımı ile Internet Corporation for Assigned Names and Numbers olmak ile birlikte Türkçe karşılığı ise İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu olarak kabul edilmektedir. Kurumun ifade ettiği üzere kar amacı bulunmamakla birlikte belirli kurallar sayesinde internetin kullanıcılara ulaşması açısından teknik, politik ve idari görevlere sahiptir.

Görevi Nedir?

İnternet sayfalarının oluşturulması için alan adı alınırken, aslında belirli numaralar yani IP adresi satın alınır ve bu numaralara karşılık olan harfler sayesinde site ismi oluşturulur. Bu noktada ICANN web sayfası kullanıcılarının geçerli bir IP adresi bulabilmesi için evrensel bir çözüm sağlar. Bu işlem kapsamında DNS kavramının teknik ilkelerini yönetmek açısından koordinasyon gerçekleştirir. Bu işlemi sağlamak kapsamında da internette teknik yönlendiriciler için dağıtım sağlar ve üst düzey alan adları için kullanılma yetkilerini dağıtır.

Herhangi bir şirket üzerinden alan adı alma işlemi gerçekleştirmek istediğinizde, bu firma ICANN ile bağlantılı bir şekilde sizin için teknik görevler gerçekleştirir. Bu sayede aldığınız domain, web sayfası kullanıcıları için anlamlı, ulaşılabilir ve evrensel bir hale gelir.

Günümüzde yaklaşık 250 ülkede yine 200 milyona yakın alan adı için 4 milyar civarında adres ICANN tarafından yönetilmektedir. Çok önemli bir nokta olarak internette karşılaşılan kötü amaçlı yazılımlar, spam içerikler veya internet erişimi sorunları gibi noktalarda ICANN bir kontrol sahibi veya görev sahibi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON SATISI YAPILANLAR
claus.net 2.100 $US
findawriter.com 6.500 $US
oface.com 2.675 $US
komes.com 25.000 $US
artian.com 6.500 $US