tr uzantısı nasıl alınır
Eylül 18, 2020

Com.tr alan adı nasıl alınır?

ile arif

Com.tr alan adı nasıl alınır?

Com.tr alan adı nasıl alınır? Tr uzantılı alan adları Türkiye’de sadece ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) tarafından sağlanan uzantılardır..gen.tr , web.tr , name.tr gibi uzantılar belgesiz alınabilmektedir.
Ancak diğer alan adları belge gerektirmektedir. Bunlardan en yaygını Com.tr ‘dir.
.com.tr genellikle şirket ve markalar için kullanılan bir uzantıdır. Büyük ve kurumsal firmalar bu uzantıyı tercih etmektedirler. Son zamanlarda adsoyad.com.tr şeklinde alımlarda yaygınlaşmıştır.

Nasıl adsoyad.com.tr alabilirim?

adsoyad.com.tr almak istiyorsanız, yapacağınız işlem oldukça basit. Öncelikle alacağınız alan adını sorgulatıyorsunuz. Alan adınız eğer almaya müsait ise, sepete ekle diyerek, kaç yıl almak istediğinizi seçiyorsunuz. Kayıt penceresi geldiğinde bilgilerinizi eksiksiz girmeye özen gösteriniz. Özellikle T.C Kimlik No Kısmına kendi bilginizi girmelisiniz. Çünkü adsoyad.com.tr T.C Kimlik Numarası ile alınmaktadır.

Nasıl sirketadi. com.tr alabilirim?

Eğer ki bir limited yada anonim şirketiniz mevcut ise ve almak istediğiniz alan adı, resmi evraklarınızda doğrudan geçiyor ise (Örneğin, abcbilgisayarlimited şirketi ise, abcbilgisayar.com.tr alınabilir) Faaliyet belgesi yada Ticaret Sicil Belgenizi ileterek alan adınızı tescilleyebilirsiniz. Bunun için domaini sorgulayıp, daha sonra iletişim mailine ilgili belgeyi iletmeniz gerekiyor.

Eğer şirket adınız ile alacağınız alan adı eşleşmiyor ya da Şahıs Şirketi iseniz;

Bu gibi durumlarda, alacağınız alan adını marka başvurusu ile birlikte kolayca tescil edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler, öncelikle alan adını sorgulayıp başvurmak ve ödemesini yapmak. Ardından Marka Başvuru sayfasına gelip, alacağınız markayı yazıp kendinize uygun sınıfı seçiyorsunuz. Ve siparişi tamamlayıp ödemenizi yapıyorsunuz. Marka başvuru belgesi ile alan adınız tescillenmiş oluyor. Marka başvurunuz 6-7 ay içerisinde değerlendirilip durum bilgisi iletilecektir. (Alan adını almak için 6-7 ay beklemiyorsunuz. Başvuru yaptığınız an, başvuru belgesi ile .Com.tr alınabiliyor.

(Not: Alan adı ve marka başvuru için size uygun güvendiğiniz bir firma üzerinden işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.)