Sesli Arama Optimizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Sesli Arama Optimizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gün geçtikçe ilerlemesi, insanların internet üzerinden arama şekillerinin de değişmesini sağlamıştır. Artık sesli arama yapmak, daha pratik ve kolay olmuştur.
İnternet üzerinden yapılan arama şekillerinin değişmesi ve sesli arama özelliklerinin kullanılması, bu değişikliğin en büyük etkenlerinden biridir. Sesli asistanlar aracılığıyla gerçekleştirilen bu sesli aramalar, sanki internet üzerinde karşımızda biri varmış gibi arama sorgularının yapılabileceğinin habercisidir.

Sesli aramalarla birlikte, internet kullanıcıları kısa sürede Google’ın anahtar kelimelerinin çekirdeğine ulaşmasının gerekli olduğunu ve çalışmalar için kısa kelimelerin birlikte gruplandırılması için bağlaç ve edatların kaldırılmasını öğrendi. Google önceliklerini her zaman, kullanıcı deneyimine vermektedir. Bundan dolayı da, internet kullanıcılarının doğal konuşma yoluyla iletişimde olmayı, daha rahat buldukları sağlanmak istenmektedir.

Sesli Arama Özelliği Nedir?

Sesli arama özelliği, bir internet kullanıcısının bir sesli asistan veya internete bağlı akıllı bir cihaz aracılığıyla arama sorguları yapmasını sağlayan, belirli bir ses ve konuşma tanıma teknolojisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sesli asistan kullanıcı tarafından almış olduğu sorguyu daha sonrasında, kullanıcının amacını yerine getirebilmek için doğru bir cevap vererek karşılık vermektedir.
Günümüz teknoloji dünyasının geliştirmiş olduğu ve dünya üzerinde en çok kullanılan sesli asistanlar ise; Siri, Alexa, Cortona ve Google Home’dur. Bu sesli asistanlara ek olarak, daha birçok çeşitli geliştirmeler yapılmaktadır.

Sesli Arama Motoru Nasıl Çalışmaktadır?

Sesli arama motorları, almış olduğu konuşmayı tanımak için, NLP yani karmaşık doğal dil işleme sistemlerine bağlanmasıyla çalışır. Sesli arama sistemleri, konuşmasını almış olduğu kişinin neyi aramak istediğini doğru bir şekilde tanımlamalı ve ardından anlamalıdır. Bunun sonrasında ise, kişiye nasıl bir yanıt vereceğini de yorumlamalıdır.
NLP sistemleri, kişinin söylemiş olduğu metinleri tam olarak anlayabilmek için, yapay zekanın kullanılmasıyla yürütülmekte olan bir sistemdir.
Sesli arama sistemleri, 2012 yılı içerisinde genel konuşma tanıma süreçlerinin iyileştirilebilmesi adına DNN yani Derin Sinir Ağları teknolojisinin kullanılmasına başlamıştır. Google’ın güçlü arama algoritmalarını gelişmiş NLP teknolojisiyle birleştirmesi, şüphesiz sesli arama sistemlerinin kişiye vermiş olduğu cevaplardaki doğruluğu da arttırmıştır.
Geçirmiş olduğumuz son 5 yıldan daha fazla bir süredir, konuşma tanımlamasının doğruluğunu arttırabilmek için, çeşitli girişimler yapılmıştır. Sesli tanıma sistemlerinin çalışma doğruluğunu arttırabilmek için, zamansal sınıflandırmalar ve sekans ayırıcı eğitim teknikleri kullanılmakta olan modeller kullanılmaktadır.

Sesli Arama Optimizasyonu Nedir?

Kullanıcıların daha düşük risklerle satın alma işlemlerini yapmak için sesli arama asistanlarını test etmeleriyle arama pazarlaması dünyası içerisindeki dengelerde değişiyor olabilir. Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edenler, sesli arama işlemlerinin 2019 yılı içerisindeki en popüler konulardan biri olduğu bilmekteler.
Sesli arama optimizasyonu için, internet sitelerinde kullanılan genel SEO uygulamaları gerçekleştirilmelidir. Ancak sesli arama SEO işlemleri için genel SEO uygulamalarında değişiklikler de yapılmalı. Aynı zamanda şu an internet kullanarak kaç kişinin sesli arama yaptığı ve yapılan bu aramalar neticesinde ortaya çıkan talebin karşılanması için katmanlı içerik stratejileri de kullanılmalıdır.

Sesli Arama Sonuçlarının Optimizasyon İşlemi Nasıl Yapılır?

Sesli arama sonuçlarının optimizasyon işlemlerinde kullanılan sesli aramaların test edilmesi için birçok farklı yol kullanılmaktadır. Uzun vadede sesli arama optimizasyonlarının strateji planlaması yapılırken ve sektör içerisinde yer alan rakiplerinizden önce sesli arama pazarı içerisinde hamle avantajı elde etmek için, genel SEO stratejilerinin sesli arama optimizasyonu için uygun hale getirilmesi sağlanmalıdır.
Sesli arama optimizasyon işlemleri için kullanılabilecek taktikler ise;
– LongTail anahtar kelime kullanımı,
– Jenerik anahtar kelime kullanımı,
– İçerik stratejileri,
– Konuşma içerik stratejileri gibi yöntemlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON SATISI YAPILANLAR
best5.com 12.000 $US
moldlink.com 2.200 EUR
oface.com 2.675 $US
3-bee.com 3.000 $US
pinpoint.de 3.500 EUR