Domain Yaşı Neden Önemlidir? Tescil Süresi Hakkında Bilgiler

Domain yaşı neden önemlidir? Tescil süresi hakkında bilgiler nelerdir? Sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kendi adınıza sahip olduğunuz web sitesinin domain yaşı, siteyi arama motorlarında iyi yerlere getirmek için yaptırmanız gereken Seo çalışmaları için önemlidir. Seo çalışmalarında domain yaşının tek başına büyük bir etkisi olmasa da kaliteli ve özgün site birleşiminde artı puan kazandırmaktadır. Genellikle arama motorlarında üst sıralarda yer alan siteler geçmişi olan sitelerdir. Bu durum domain yaşının önemini bir kez daha göstermektedir. Yani arama motorlarında üst sıralarda yer almanız için yaptırdığınız Seo çalışmaları dışında sitenizin kaliteli ve özgün içerikli olup domain adresinizin de belli bir yaşta olması gerekmektedir.

Domain Yaşı Neden Önemlidir?

Sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için yapılan Seo çalışmalarında domain yaşı önemli bir etkendir. Anahtar kelimeler ile arama motorlarına baktığınız zaman üst sıralarda yer alan siteler eski sitelerdir. Sıralamayı etkileyen en büyük unsurlardan biri domain yaşıdır.
Bulunduğunuz sektörde rakipleriniz ile rekabet halindesinizdir ve bu durumda rakiplerinizi geride bırakmak adına birçok yol deniyorsunuz. Sahip olduğunuz internet sitesinin rakiplerinizle olan rekabetinde daha ön planda olması içinde Seo çalışmaları yaptırıyorsunuzdur. Seo çalışmaları ile rakiplerinize göre sitenizi arama motorlarında üst sırada görmek ve daha çok ziyaretçi kazanmak istiyorsunuz. Yaptırmış olduğunuz Seo çalışmasında en iyi verimi almanız için ise  web sitesinin domain yaşının eski dediğimiz yaşta olması çok önemlidir. Eski bir domain ile Seo çalışmalarında alacağınız sonuçlar daha verimli ve yüksek olacaktır.

Domain Yaşı Sorgulama

Sahip olduğunuz sitenin domain yaşını hesaplamak, sorgulamak çok kolay bir iştir. Tek yapmanız gereken whois sorgu sitelerinden birine girip kendi sitenizin URL’sini kopyalayıp hesaplamak için bulunan yere yapıştırmanız. Bu işleri yaparak sitenizin domain yaşını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu işlemi yaparak domain kayıt tarihi, son kullanma tarihi ve yenileme tarihi gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Domain Tescil Nedir?

Sahip olmak istediğimiz domain adları temelli olarak sahip olabileceğimiz adlar değildir. Almak istediğimiz domain adlarını kiralayarak sahip oluruz. Ve kiralama süresi 1 yıldan başlamaktadır. Süre bitiminde ise tekrar yenileme hakkına sahip oluyoruz ve yenilemeyle birlikte alan adını kullanmaya kaldığımız yerden hiçbir sorun olmadan devam edebiliyoruz. Yenileme yapılmaz ise domain adını kaybediyoruz başkası parasını ödeyerek sahip olabiliyor. Sahip olduğunuz alan adının süresi dolduğu zaman 45 gün içerisinde yenilenmesi gerekmektedir.

Domain Tescil Süresi

Kullanmakta olduğunuz domaini 1 yıldan 10 yıla kadar satın alma hakkınız bulunmaktadır.

Domain Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Domain adını aldığınız firmaya giriş sağlayarak orada bulunan domain yenileme penceresinden domain adı seçilir ve süre uzata tıklanarak uzatma işlemi yapılır.

Alan Adına Göre Tescil Süresi Değişir mi?

Sahip olduğumuz alan adının uzantısına göre tescil süreleri değişmektedir. Klasik olarak tabir edebileceğimiz .com, .net, .org uzantıların tescil süreleri maksimum 10 yıldır. .tr uzantısının ise maksimum tescil süresi 5 yıldır.

Domain Tescil Süresi Ne Zaman Uzatılır?

Domain adınızın süresi dolmadan tescil süresini uzatmak sizin için daha iyi olacaktır. Bu süre dolduktan sonra uzatmanız gereken günler içerisinde olumsuz bir durum yaşayıp uzatamadığınız takdirde domain adınızı kaybedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON SATISI YAPILANLAR
pinpoint.de 3.500 EUR
rhomberg-reisen.at 3.000 EUR
lend.ly 4.500 $US
tuxedo.co 5.000 $US
oface.com 2.675 $US