Ücretsiz Hosting: 000webhost Web Hosting İncelemesi

Ücretsiz Hosting: 000webhost Web Hosting İncelemesi

Bu yazımızda ücretsiz hosting olan 000webhost’u inceleyeceğiz. 20 milyondan fazla kullanıcı için ücretsiz web siteleri barındıran deneyimli bir web barındırma markasıdır. ( Hostinger tarafından desteklenmektedir) Şirketin ücretsiz planlarını incelediğimizde, yalnızca 300MB disk alanı (veya 10.000 dosya) ve aylık 3GB bant genişliği ile hizmet veriyor. Ufak bir matematik hesabıyla, web sayfalarınız ortalama 1,5 MB boyutundaysa, bu günde yaklaşık 66 sayfa görüntülemeye karşılık geliyor. Küçük bir kişisel site için muhtemelen yeterli olacaktır. Ancak üst düzey bir web sitesi hazırlayacaksanız bu hizmet yetersiz kalacaktır.

Hizmet, PHP desteği, bir adet MySQL veritabanı, sitenizi oluşturmanıza yardımcı olacak bir web sitesi oluşturucu, ve tercih ederseniz WordPress’in otomatik kurulumunu içeren ve her yönünü yönetmenize yardımcı olacak basit bir özel kontrol paneli içermektedir.

Ücretsiz Hosting: 000webhost Web Hosting İncelemesi

000webhost Hizmet Detayları

000webhost ücretsiz hizmeti, potansiyel olarak büyük bir sorun olan e-posta hesapları oluşturmaya izin vermiyor. Ancak yine de, e-postaları başka bir adrese iletecek beş adede kadar e-posta ileticisi oluşturmanıza izin verir. E-posta hesabı benim için önemli diyorsanız, diğer ücretsiz barındırma hizmeti veren firmalar siteniz için 10’a kadar POP3 e-posta hesabını destekleyebilir. Bu hizmetten ücretsiz bir şekilde yararlanmak için öncelikle 000webhost’a kaydolun. Hemen ardından siteniz için bir alt alan adı seçiniz. (Örneğin: ornek.000webhostapp.com) Ayrıca SSL konusunda kesinlikle endişelenmenize gerek yoktur. Sistem otomatik olarak bir sertifikası tanımlaması yapacaktır. (Bu sertifika kesinlikle gerçek bir sertifikadır. Bazı barındırma firmalarından alacağınız kendinden imzalı sertifikalardan değildir. Böylece ziyaretçileriniz herhangi bir güvenlik hatası görmez)

Ücretsiz barındırma hizmetinde ekranın sağ alt köşesinde bir 000webhost logosu bulunmaktadır. (Bu ekstra bir sayfa değildir. Dolayısıyla her zaman görünür.) Ancak bu logo oldukça küçüktür ve pek çok ziyaretçi logonun orada olduğunun farkına bile varmayacaktır.

Eğer ki logodan, bant genişliği limitlerinden, e-posta eksikliğinden ve diğer kısıtlamalardan rahatsızsanız, 000webhosting’in ana şirketi olan Hostinger International’dan ücretli bir plan seçebilirsiniz. Tek Paylaşımlı Hosting yıllık planı için fiyatlar aylık 18,59 Türk Lirası’dan başlamaktadır. Bu paket ucuz görünse de, yine de çok sayıda sınırlandırması mevcuttur. Bunları sırasıyla söylemek gerekirse, ayda 100 GB bant genişliği, bir adet e-posta adresi, bir adet ücretsiz alan adı , iki adet alt alana izin verilmektedir. Bu nedenle yalnızca temel siteler için stabil çalışması beklenir.

Yıllık planda aylık 37,25 Türk Lirası olan Premium Paylaşımlı Barındırma planı, genel siteler için daha iyi bir seçenektir. 000webhost barındırma servisinde olduğu gibi bu planda da hala birkaç sınırlama vardır. Örneğin bu pakette 20 GB disk alanı, 100 adet alt alan adı, sınırsız bant genişliği, e-posta ve FTP hesapları, haftalık yedeklemeler ve Cloudflare entegrasyonu gibi yararlı ekstralar bulunuyor.

000webhost Web Hosting – Kurulum

Hosting hizmetine kaydolmak, şimdiye kadar kullandığınız diğer web hizmetlerinde olduğu gibi başlamaktadır. E-posta adresi ve bir şifre giriniz. Bu aşamadan sonra e-postanıza gelen “mail adresinizi doğrulayın” bağlantısına tıklayın.

Ancak bu adımda, özellikle 000webhost’un tanımadığı bir alan adına (kişisel bir alan adı, iş e-posta adresi) dayalı bir e-posta adresi kullanıyorsanız, sitenin bazı durumlarda bunları kabul etmediğini unutmayın.  Bu durumda Gmail veya Outlook gibi bir e-posta sağlayıcısı kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Kısacası tercih ettiğiniz e-posta sağlayıcılarınız Google veya Microsoft ise, bu bir sorun olmayacaktır, ancak aksi takdirde bu rahatsız edici olabilir.

Bütün bu aşamaları tamamlarsanız, 000webhost sistemine kayıt sonrası süreci çok daha basittir. Yeni başlayanlar için, WordPress’i kurmanıza, sıfırdan yeni bir site oluşturmanıza veya mevcut bir siteyi yüklemenize sadece birkaç tıklama ile erişim kolaylığı sağlanmıştır.

Ücretsiz Hosting: 000webhost Web Hosting İncelemesi

000webhost Web Hosting – Web sitesi oluşturun

Ücretsiz hosting hesabınız, web sitenizi oluşturmanız için size üç ana seçenek sunar. Bir web site oluşturucusu olan Zyro, bu seçeneklerden birincisidir. Size birden fazla kategoride (İş, Gıda, Sağlık, Kişisel, Spor ve daha fazlası) düzenlenmiş 200’den fazla şablon sunar. Zyro, kullanımı kolay bir düzenleyiciye ve sitenizi YouTube, Google Haritalar, sosyal medya ve daha fazlasının yanı sıra PayPal ve diğer ödeme işlemlerini ve çeşitli e-ticaret ekstralarıyla entegre etmenize yardımcı olacak widget’lara sahip iyi bir oluşturucudur.

Daha önce de belirttiğim gibi, 000webhost panelinde WordPress Kur seçeneği mevcuttur. Bu seçenek kurulum sürecini bütünüyle otomatikleştirir. Bunun yanı sıra halihazırda statik bir web siteniz varsa, dosya yöneticisi web sitenizi yüklemenize ve düzenlemenize yardımcı olacaktır. Bu işlem, ihtiyacınız olan dosya ve klasörleri sürükleyip bırakmak kadar kolaydır.Aynı zamanda dosyaları düzenleyebilir, izinler belirleyebilir ve her şeyi ihtiyaçlarınıza göre yeniden düzenleyebilirsiniz. Kontrol paneli bütün bunları kolaylaştırmak için elinden gelenin en iyisini yapar. Her bir işlev için büyük butonlarbulunuyor. Ücretsiz sürümde kullanamayacağınız seçenekler gri renkle belirtilir ve gereksiz teknik ekstralar minimumda tutulur.

000webhost Web Hosting – Performans

Bir web barındırma sunucusu pek çok özelliğe sahip olabilir. Ancak siteniz oldukça yavaşsa ve ziyaretçilerin sitenize erişim sırasında takılıp kalıyorsa bu özelliklerin pek bir anlamı kalmıyor. 000webhost barındırma servisinin performansını Uptime servisi üzerinden görüntüleyebiliyoruz. Bireysel yaptığım sonuçlar doğrultusunda, çoğu başlangıç barındırma planında gördüğümüz tipik 200-400ms’nin üzerinde ortalama 363ms yanıt süresi gösterdi. Bu testler sonucunda 000webhost’un ortalama bir sağlayıcıdan daha yavaş olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON SATISI YAPILANLAR
moldlink.com 2.200 EUR
oface.com 2.675 $US
fantastic.de 3.900 EUR
3-bee.com 3.000 $US
three-bee.com 3.000 $US