Adsense Nedir? Nasıl Kullanılır?

Adsense nedir? Nasıl kullanılır? Google tarafından sunulan Adsense’nin temel amacı internet reklamcılığıdır 18 Haziran 2003’te kullanılmaya başlanmıştır. Yayınlayıcı ve yayınlayan olmak üzere ikiye ayrılır, Google Adsense bu iki kişinin arasında bir nevi arabulucudur.

Hem web sitelerinde hemde Youtube’da kullanabildiğimiz Google reklamlarını, web sitenize giren veya videonuzu izleyen kişi görüntülediği zaman belli bir miktar ücret kazanırsınız, tabii Google’ın da burada kesintisi vardır. Gösterim ve tıklama başına para kazandırır.

Reklam ücretleri yayınladığınız içeriğin konusuna göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin bir oyun videosundan kazandığınız parayla bir müzik videosundan kazandığınız para aynı miktarda değildir. Videolarınızda da genellikle mantık şu şekildedir “Oyun videosunun içinde oyun içerikli reklam olur”. Reklamların alakalı olması genellikle videonuza veya sitenize içeriğinizi yayınlarken koyduğunuz anahtar kelimelerle bağlantılıdır.

Aynı zamanda reklam verenler arasında da büyük rekabetler olmaktadır, bir sitede hangi reklamın yayınlanacağını biraz da kullanıcılar belirleyebilir diyebiliriz. Nasıl mı? En yüksek fiyatı verenin reklamı yayınlanır. Örnek verecek olursak Kerem 5 liralık tıklanma başına maliyet verirken Ahmet 10 liralık tıklanma başına maliyet verirse Ahmet’in reklamı yayınlanır, yani özetleyecek olursak fazla ödeyen ve kaliteli olan kazanır. Google Adsense’e kayıt olmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi bazı Adsense terimlerine bakalım:

1- TBM (Tıklanma Başına Maliyet): Reklam veren tarafından belirlenen ve tıklanma başına verilen ücret.

2- BGBG (Bin Gösterim Başına Gelir): Web sitemize veya Youtube videomuza bin ziyaretçi başına kaç TL kazanacağımız bu sistem sayesinde hesaplanır.

3- TO (Tıklanma Oranı): İçeriğinizdeki reklamın tıklanma sayısı ile sayfa içeriğinin görüntülenmesinin bölünmesiyle çıkan sonuç rakamları belirler, reklama az tıklanırsa içeriği görüntüleyenin reklamla ilgilenmediğini göstermektedir.

Hepsi bu kadar mı? Tabii ki değil. Her şey bu kadar basit olsa birçok kişi hiçbir şey gözetmeksizin bu işe başlar. Evet, her şeyden önce bir kayıt süreci var uygun koşulları sağlamak zorundasınız. Koşulları sağladınız diyelim sonrasında gelen kurallar var mesela, kendi reklamınıza tıklamayı aklınızdan bile geçirmeyin sonuç olarak Adsense hesabınız kapanabilir ve emekleriniz boşa gider. 18 yaşını doldurmuş olmanız ve parayı alabilmeniz için bir banka hesabınızın olması gerekmektedir.

Adsense rehber serimiz devam ediyor olacak. Bu yazımızda kısaca Adsense nedir? Nasıl kullanır? Sorularının cevaplarına değindik. Bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON SATISI YAPILANLAR
oface.com 2.675 $US
best5.com 12.000 $US
moldlink.com 2.200 EUR
rhomberg-reisen.at 3.000 EUR
three-bee.com 3.000 $US