Server Nedir? Server Çeşitleri Nelerdir?

Server nedir? Server Çeşitleri Nelerdir? Sahip olduğunuz veya sahip olmak istediğiniz web sitesi üzerinden sitenizi ziyaret edecek kişilere ağ üzerinden veri, kaynak ve dosya paylaşımı yapan sağlayıcılara server ya da sunucu diyoruz. Kullanacağınız sunucuların iyi olması vereceğiniz hizmetin hızlı ve güvenli olması demektir.

Kullanmakta olduğumuz sunucular tüm bilgisayarlarda bulunan işlemci (CPU), bellek (RAM) ve sabit sürücülere sahiptir. Ama bilgisayarlarda olanlardan farklı olarak buradaki ekipmanlar daha güçlüdür.

İnternet sitelerinin kullandıkları sunucular kesintisiz, hızlı ve güvenilir bir performans vermeleri adına 7/24 hizmet vermek zorundadır. Sizde bu hizmetten yararlanmak istiyorsanız sunucu kiralamanız yeterli olacaktır. Bu duruma da “web hosting” adı verilmektedir.

Server Nerede Barındırılır?

Sunucular kesintisiz hizmet ve güvenlik açısından hızlı internetin ve yüksek düzeyde güvenliğin sağlandığı yerlerde bulunur.

Server Çeşitleri

Web server: Web sitelerimizde veri, kaynak ve dosya paylaşımının görüntülenmesini sağlayan sunucudur.

E-posta server: Günümüzde her alanda kullandığımız e-posta adreslerine gelen mesajların alınmasını ya da gönderilmesini sağlayan sunucu.

FTP server: Bu server ile dosyaların aktarılması kolay bir şekilde sağlanmaktadır.

Server Nedir? Server Çeşitleri Nelerdir?

Fiziksel Sunucu

Bazı web siteleri tanımladıkları görevleri yerine getirmeleri adına sunucu kullanmaktadır. Web sitelerinin kullandıkları bu sunuculara fiziksel sunucu diyoruz. Bu sistemi genellikle firmalar tercih etmektedir. Fiziksel sunucuda diğer sunuculara göre daha iyi ekipmanlar kullanılmaktadır. Fiziksel sunucu kullanımı ile ağ üzerinden birçok işlemi yapabilirsiniz.

Yapabileceğiniz İşlemler

 • İşletim sistemi güncellemeleri
 • SNMP donanım izleme,
 • Güvenlik duvarı hizmetleri,
 • Anti-spam yazılımı
 • Antivirüs güncellemeleri
 • DDos koruması
 • DNS barındırma hizmeti
 • Olağanüstü durum kurtarma
 • İzinsiz giriş tespiti
 • Veritabanı yönetimi
 • Yedekleme ve geri yüklemeler
 • Güvenlik denetimleri

VPS Server

Kişiye özel özelliklerin bulunduğu sunuculara VPS server denilmektedir. Bu sunucu ile fiziksel server gibi birbirinden bağımsız sunucuların çalışması sağlanır.

VPS server hangi siteler için uygundur?

Güven sorunu yaşanmaması adına daha çok e-ticaret siteleri ile yoğun kaynak kullanan sosyal medya servisleri VPS serveri kullanmaktadır.

VDS Server

Web sitesi sahibinin özel olarak hizmet sunması sağlanmaktadır. Bu server kullanımı ile server yazılımları ve bağımsız işletim sistemi hizmeti de sağlanmaktadır.

VDS server hangi siteler için uygundur?

VDS serverler diğer serverlara göre daha yüksek bir performans ile çalışmaktadır. Bundan dolayı VDS sunucusunu kurumsal web siteleriyle birlikte çok ziyaretçi olan siteler tercih etmektedir.

Cloud Server

Bulut sunucusu yani Cloud server çalışma mantığı olarak VPS server ile aynı benzerliklere sahiptir. İki sunucu arasındaki fark ise VPS sunucusunda tek fiziksel sunucu parçası bulunurken bu durum cloud sunucu için aynı değildir. Cloud sunucusunda çok sayıda fiziksel sunucu bir araya gelmektedir.

Cloud sunucularda diğer sunuculara göre kaynak oluşturmak kolay ve daha fazla sağlanmaktadır. Ve cloud sunucu kullanımı ile maddi yönden de avantaj sağlanmaktadır. Cloud kullanımı aylık olarak değil kullanıma göre fiyatlandırma yapıldığı içi böyle bir avantaj sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON SATISI YAPILANLAR
123dentiste.com 10.000 EUR
workscout.de 3.000 EUR
brandable.de 3.800 EUR
platinum.es 14.000 EUR
capitalwise.com 20.000 $US