Domain Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Domain Bilgileri

Domain kelimesinin Türkçe anlamı alan adı olarak geçmektedir. Domain karşımıza ise günlük hayatta her zaman çıkmaktadır. Çünkü “Domain” web sitesinin fiziksel adresi anlamı gelmektedir. Kullandığınız tarayıcınızda domain adresi girebileceğiniz yer vardır. Bu sayede gitmek istediğiniz bir siteye girmenizi sağlamaktadır.

Domain Nedir?

Domain name iki önemli öğe den oluşur. Örneğin Microsoft.com domain adı internet sitesinin adını (yani Microsoft) ve domain adının uzantısını (.com) içerir. Bir kişi veya şirket bir domain satın alarak, bu adresin hangi sunucuya işaret edeceğini belirleyebilir.

Domain iki önemli öğeden oluşmaktadır. Bu öğlerden birincisi site adıdır, ikinci önemli öğe ise kullanacağınız uzantıdır. Örnek verecek olursak Amazon.com burada “Amazon” sitenin adıdır, “.com” ise sitenin uzantısıdır. Bir Domain almak istediğinizde aldığınız domain ile kullanacağınız site uzantısı ile sitenin hangi sunucuda olacağını belirleyebilirsiniz. Almış olduğunuz domainler ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) tarafından kontrol edilmektedir. ICANN sayesinde domain adı ve uzantılarının kullanılabilir olup olmadığı kullanılan domainlerin nereye işaret ettiğini gösteren veritabanı bulunmaktadır.

 

 

Telefonumuzda, bilgisayarımızda giriş yaptığımız tüm web sitelerinin domain adı ve web sunucusu vardır. Sitenizin sahip olduğu web sunucusu;  sunmak istediğiniz dosyaların siteye giren kullanıcılara aktarılmasını sağlayan sitenin sahip olduğu veritabanlarını bulunduran makinedir. Domain adı ise sitenize girmek isteyenlerin girmek istediklerinde kullandıkları site adıdır. Bu ad ile sitenize kolaylık giriş sağlanmaktadır. Eğer domain adınız yok ise sitenize giriş yapılması için sitenize ait IP adresinin girilmesi lazımdır bu uzun rakamlardan oluşmasından dolayı zor bir yöntemdir.

Farklı Domain Türleri

Domain adlarının büyük çoğunluğunu %46.5 oranda .com uzantısı oluştururken, bunun dışında .org ve .net gibi domain adları geri kalan yüzdelik oranlarda kullanılmakta olan domainlerdir. Genel olarak kullanılan en yaygın domain türleri aşağıdadır:

TLD: Top Level Domain (Üst Düzey Domain)

Top Level Domain Türkçe çevirisi “Üst Düzey Domain” diye geçen bu domain sisteminin üstünde bulunan domain türüdür. Internet Assigned Numbers Authority (IANA) tarafından TLD türü domain kontrol edilir, yönetilir ve mevcut TLD domain uzantıları bu kurum tarafından görüntülenebilir. TLD kendi içerisinde iki farklı domain olarakta mevcuttur. Bunlar ccTLD ve gTLD’dir.

ccTLD: County Code Top Level Domains (İnternet Ülke Alan Kodu)

ccTLD uluslararası ülke kodlarını içerir ve sadece iki harften oluşur, örneğin .us uzantısı United States yani Birleşik Devletler için kullanılır. Türkiye için ise bu uzantı .tr uzantısıdır.

 

gTLD: Generic Top Level Domain (Genel Üst Seviye Alan Adı)

gTLD ise ccTLD gibi ülke koduna ihtiyacı yoktur. gTLD özel kullanım için tasarlanmıştır. gTLD kullanmak istediğinizde hiç bir kriteri yerine getirmeniz gerekmez kayıt oluşturabilirsiniz.

Second Level Domains (İkinci Seviye Domain)

İkinci Seviye Domain adları olarak geçen bu domainler üst düzey domain adresleri yerine kullanılan adreslerdir. Gün içerisinde kullandığımız sitelerde nasıl bir ad ile karşımıza çıkar diye soracak olursanız. Örneğin ikinci seviye domain adresinde .com yerine .co.uk uzantısını kullanır. Buda ikinci seviye domain adresi olarak geçmektedir. Kullanılan bu uzantıda ülke kodlarının kullanıldığı görmüş oluyoruz.  İkinci seviye domain uzantısı ülkelerin kurumları ve üniversiteleri tarafından da kullanılır.

Sub domain Nedir?

Subdomain site kuranlar tarafından sıklıkla tercih ettiği bir domain türüdür. Kullanmış oldukları Subdomain ile birlikte site içerisinde oluşturmak istedikleri yeni detaylar için yeni domain adresi almaları gerekmez. Kullandıkları Subdomain ile birlikte yapmak istedikleri tüm yenilikler, içerikler ana sayfada sitede gözükür duruma gelir.

Domain Nedir? Nasıl Alınır?

Bir domain adı almadan önce whois siteleri üzerinden kullanacağınız adres adını kontrol edebilirsiniz. Yapmış olduğunuz arama sonrası almak istediğiniz domain adı kullanılıyor ise size istediğiniz ad’a  yakın kullanışlı yeni alan adı için tavsiyeler sunulmaktadır. Domain adının alınması sonrası yapmanız gereken almak istediğiniz domain adının siparişini vermek ve vermiş olduğunuz siparişin ödemesini yapmak. Yaptığınız işlemlerden sonra kayıt yapıyorsunuz ve aldığınız domain adresi ile kontrol edebileceğiniz bir siteniz olacaktır.

 

Domain Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Domain Bilgileri” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON SATISI YAPILANLAR
tuxedo.co 5.000 $US
three-bee.com 3.000 $US
moldlink.com 2.200 EUR
komes.com 25.000 $US
3-bee.com 3.000 $US