Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain alırken sonradan sorunlar yaşamamak adına bazı başlıklara dikkat edilmesi gerekiyor.  Bu yazımızda Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir bunlara bakmaya çalışacağız.

Yapacağınız işe, projeye göre almanız gereken alan adına karar verdiniz. Sıra geldi bu alan adını herhangi bir kayıt firmasından kayıt ettirmeye, adınıza tescil ettirmeye. Ancak bu işlemi hiçbir araştırma yapmadan yaparsanız sonradan bazı sorunlar yaşayabilirsiniz.

Arşiv Kontrolü

İlk olarak; almak istediğiniz domain daha önce kullanılmış mı? Kullanılmış ise mutlaka geçmişine bakmalısınız. Daha önce hangi tür siteler bu domaini kullanmış. Yasadışı, müstehcen veya legal olmayan şekilde kullanılmış mı? Bunun en basit yolu internet arşiv sitesinden veya diğer adıyla Wayback Machine sitesinden bakmaktır. Bu siteye alan adınızı uzantısıyla beraber girerek geçmiş kayıtlarına bakabilirsiniz. Bu size büyük oranda bilgi verecektir. Daha detaylı araştırma yapmak isterseniz backlink kontrolü de yapabilirsiniz. Üstelik bu sizin için daha iyi olacaktır. Ahrefs.com ve benzeri sitelerden backlink kontrolü yapabilirsiniz. Bu kontrolleri yapmak siteniz, projeniz için çok önemlidir. Çünkü aldığınız domain kötü bir geçmişe sahipse bu durum sitenize zarar verecektir. Üstelik emeklerinizin boşa gitme ihtimalide var.

BTK Site Erişimi Kontrolü

Domain alırken dikkat etmeniz gereken ikinci adım; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu web sitesinin Site Bilgileri Sorgu Sayfası’ndan alan adınızı sorgulatmak olacaktır. Çünkü alan adınızı aldıktan sonra “mahkeme kararıyla sitenize erişim yasağı vardır” mesajını görmek istemezsiniz. Alacağınız alan adı yasadışı bir sebepten veya adli bir işlemden dolayı erişime kapatılmış olabilir. Bu bilgiyi domain almadan önce bilmekte fayda vardır. Böylece almak istediğiniz alan adından vazgeçip farklı bir domain ile yola devam edebilirsiniz.

Diğer taraftan diyelim ki alan adınızı kontrol etmeden aldınız ve sonradan böyle bir durumla karşılaştınız ya da alan adınıza erişim yasağı olduğunu gördünüz fakat alan adı sizin için çok önemli, mutlaka almak istiyorsunuz. Bu durumda da yapacaklarınız var tabi ki. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na domaini aldığınız faturanızı ve kimlik bilgilerinizi mail göndererek erişim yasağının kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Mailde alan adı için verilen mahkeme kararıyla bir ilginiz olmadığını açıkça belirten küçük bir bilgilendirme yapmanız daha iyi olacaktır. Genellikle başvuru yaptıktan 1-2 gün sonra erişim yasağı kalkar. Kalkmazsa bu işlemi tekrarlamak gerekir. Yine olmazsa son çare fiziki olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gidebilirsiniz.

Kayıt Firması – Fiyat Kontrolü

Son olarak domaini kayıt etmeden önce mutlaka fiyat araştırması ve firma incelemesi yapmanız gerekir. Çünkü serbest piyasa ve her firmanın farklı satış politikası olduğu için firmaların kayıt ücretleri değişkenlik gösterir. Eğer ki bu yazıyı okuyorsanız bu araştırma sizi çok yormayacaktır. Çünkü sitemizin ana sayfasında en uygun kayıt firmalarını görebilirsiniz. İlk domain kaydı, domain yenileme ve domain transfer fiyatlarını inceleyebilirsiniz ve sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz. Bazı şirketler ucuz, bazıları ise aşırı pahalı olabilirler. Yine bazı firmaların kayıt fiyatları düşükken yenileme fiyatları çok yüksektir. Belki ilk kayıt ederken ucuza kayıt ettiğinizi düşünebilirsiniz ancak yenileme zamanı gelipte yenileme ücretini gördüğünüzde aslında ucuza kayıt etmediğinizi anlamış olursunuz.  Sadece fiyatlara değil, kayıt firmasının güvenirliliği, müşteri desteği ve alan adı için verdiği özellikler (whois koruması, yönetim paneli, vs.)  gibi birçok faktöre dikkat etmek gerekiyor. Bütün bu başlıklara bakarak doğru kayıt firmasını seçmek siteniz, projeniz için önemlidir.

Sonuç olarak bu yazımızda; Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir bunlara bakmaya çalıştık. Başlık olarak toparlarsak; ilk olarak domain geçmişine bakmak, ikinci olarak mahkeme kararı olup olmadığına bakmak, son olarak fiyat – kayıt firması araştırması yapmak gerekiyor. Bu işlemleri yaparsanız sonradan kötü sürprizlerle karşılaşmamış olursunuz. Yeni sitelerinizde, projelerinizde başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON SATISI YAPILANLAR
clanwars.com 5.000 $US
embedded.ai 6.000 $US
evonomy.com 5.000 $US
cryptoisland.com 5.500 $US
daylight.io 10.000 $US